közlemény |
|
A Lóversenyzést Felügyelő Bizottság Közleménye
Szennyezett takarmány miatti doppingesetek
Az elmúlt hónapokban és a korábbi években több olyan eset fordult elő külföldi versenyüzemben versenyló doppingvizsgálata során, amikor morfin, oripavin, kodein hatóanyaggal pozitív doppingtesztet produkált versenyló takarmány, adott esetben szálas takarmány szennyezés miatt.
Az oripavin (3-O-demetil-teabamin) ópiát metabolit (köztitermék) a máknövényekben található tebain alkaloidból keletkezik az emlősök májában (1, 2), a tebaion o-demetilezése során; illetve, bizonyos mákfajtákban (P. orientale) az oripavin maga is megtalálható (5, 6). Az emlős szervezetben az oripavin tovább alakul morfinná (1, 3) amely pedig emberben és lovakban normorfinná, illetve morfin-glükoronidokká alakul (4), a visszaalakulás oripavinná nem történik, tehát amennyiben kívülről morfin adagolása történik, oripavin nem mutatható ki a biológiai mintában. Az előző okfejtést messzemenően megerősíti egy 2011-es kutatás (7), mely során kimutatták, hogy oripavin csak tebain-tartalmú ópiátok (máknövény és részei) fogyasztása után mutatható ki a szervezetből, tiszta morfin vagy heroin adása után nem. Így különbséget lehet tenni a máknövényt fogyasztók (oripavin a mintában) és a szintetikust heroin/morfin fogyasztók között (nincsen oripavin a mintában).
Az esetek elbírálásakor a trénernek kellett bizonyítani a takarmány vásárlását igazoló számlával és a napra készen vezetett takarmányozási naplóval, melyben az aktuálisan etetett takarmány/ táp LOT száma és az etetett ló/lovak neve fel volt tüntetve. Ez alapján a gyártónál ellenmintaként tárolt megfelelő LOT számú tápot/ takarmányt visszaellenőrizték és bizonyítást nyert, hogy az etetett táp már a takarmánygyártónál szennyezett volt. Ezekben az esetekben a takarmánygyártó cég elismerte felelősségét. A tréner büntetését elengedték, de a lovat diszkvalifikálták adott futamból.
Az említett példa alapján nem csak a gyógyszeres kezelések vezetése fontos dopping szempontjából, hanem bizonyos esetekben a takarmányozási napló naprakész vezetése is kulcsfontosságú lehet, akár Magyarországon is. Ajánlott a takarmányzsák címkéjének a megőrzése és kisebb mennyiségű ellenmintavétele a takrmányból és annak megőrzése. Ajánlott lógyógyász specialista vagy lógyógyász szakállatorvos tanácsát kikérni nem csak gyógyszeres kezelésekkel kapcsolatban, hanem takarmányozási kérdésekben is. Manapság számos étrendkiegészítőhöz és gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású készítményhez lehet hozzájutni könnyen, amely a sok esetben doppingszernek minősül. Ismeretlen gyártótól vagy bizonytalan eredetű takarmánykiegészítők etetése megfontolandó, kerülendő.
Bizonytalan esetekben lehetőség van Magyarországon is a versenyszervezőn keresztül – a tréner külön kérésére, tulajdonos költségére – soron kívüli, tájékozódó dopping vizsgálat kivitelezésére a kölni doppinglaboratóriumban. Különösen ajánlott azokban az esetekben, amikor idomár váltás történt és az új tréner számára ismeretlen a ló gyógykezelési és takarmányozási előélete.
Kérjük a magyar versenyüzemben dolgozó trénereket, hogy fokozottan ügyeljenek a gyógykezelések állatorvos által történő felügyeletére és dokumentálására, valamint kerüljék a bizonytalan eredetű takarmányok és takarmánykiegészítők használatát, továbbá ajánljuk az takarmányozási napló napra kész vezetését is.
Irodalomjegyzék
(1) Kodaira H, Spector S. Transformation of thebaine to oripavine, codeine, and morphine by rat lover, kidney, and brain microsomes. Proc Natl Acad Sci USA. 1988;85(4):1267-1271.
(2) Yamazoe Y, Numata H, Yanagita T (1981) Thebaine matabolites int he urine of rhesus monkeys. Jpn J Pharmacol 31:433-442.
(3) Kramlinger VM, Alvarado Rojas M, Kanamori T, Guengerich FP. Cytochrome p450 3a enzymes catalyyze the o6-demethylation of thebaine, a key step in endogenous mammalian morphine biosynthesis. Journal of Biological Chemistry. 2015;290(33):20200-20210.
(4) Knych HK, Steffy EP, McKemie DS. Preliminary pharmacokinetics of morphine and its major metabolites following ntravenous administration of four doses to horses. J vet Pharmacol Therap. 2014;37(4):374-381.
(5) Yadav HK, Shukla S, Singh SP. Genetic variability and interrrelationship among opium and its alkaloid sin opium poppy (Papaver somniferum w.). Euphiytica. 2006;150(1-2):207-214.
(6) Milo, J., Levy, A., Palevitch, D. et al. Genetic evidence for the conversion of the morphinan alkaloid thebaine to oripavine in interspecific hybrids between Papaver bracteatum and Papaver orintale. Heredity 64, 367-370 (1990). Https://doi.org/10.1038/Hdy.1990.45.
(7) EL-Haj BM, Ali HS, Hamoudi NM. Oripavine as a new marker of opiate priduct use. Forensic Toxicol. 2011;29(2):152-158.
Budapest, 2022. augusztus 16.
Lóversenyzést Felügyelő Bizottság
|